35) In September 2000 the Pullman Group arranged a bond issue for the estate of
ID: 2625038 • Letter: 3
Question
35) In September 2000 the Pullman Group arranged a bond issue for the estate of the late Marvin Gaye. The collateral on the bonds (and source of cash flow for interest and principal payments) consisted of future royalties from classic songs such as "What's Going On," and "I Heard It Though The Grapevine." The bond issue had a $1,000 face value and a coupon rate of 5%. If the bond matures in 26 years, pays semiannual coupons, and the yield to maturity is 6%, what will the bond sell for? Calculate your answer to two decimal points.
A) $444.85
B) $869.17
C) $869.97
D) $871.35
E) $976.17
Answer:
Explanation / Answer
coupon amount = 50/2 = 25
price = 25 * PVIFA(3%,52) + 1000 * PVIF(3%,52)
= 25 * 26.1662 + 1000 * 0.2150
= 869.17
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.