8) A stock has a beta of 1.75, the expected return on the market is 8%, and the
ID: 2622462 • Letter: 8
Question
8) A stock has a beta of 1.75, the expected return on the market is 8%, and the risk-free rate is
1.5%. What is the expected return on the stock?
9) You have $250,000 to invest in a stock portfolio containing Stock H and Stock W. Stock H
has an expected return of 15 percent and Stock W has an expected return of 4.5 percent. If you
wanted a portfolio with an expected return of 12 percent, how much money will you invest in
Stock H?
10) If a stock has a beta of 1.25 and the standard deviation of the market is 35%, what is the
covariance between the stock and the market?
Explanation / Answer
The answer goes as follows:
8)As per CAPM model:
Required rate of return=Risk free rate+(market Rate-Risk free rate)*Beta
=1.5+(8-1.5)*1.75
=12.875%
9)Expected return shall be a combination of 2 stocks such that the Investor earns a return of 12% from the Portfolio
Hence expected return shall be=Weight of H*Return on H+Weight of W*Return on W
Or 12%=Wh*0.15+(1-Wh)*0.045
Or 0.12=0.15Wh-0.045Wh+0.045
Or 0.075=0.105Wh
OR weight of H shall be=0.71
Hence money invested shall be=0.71*250000
=$177500.
10) now we know that :
Beta=Covariance/variance
And Variance is (S.D)^2
Hence Covariance=1.25*0.35*0.35
=0.153
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.