8 webassign.net Phys1 100-Chot13-F17 This answer has not been graded yet. Need H
ID: 1793613 • Letter: 8
Question
8
webassign.net Phys1 100-Chot13-F17 This answer has not been graded yet. Need Help? 8. polnts SerCP8 13.P017 D My Notes O Ask Your Teacher A 0.35-kg object connected to a light spring with a force constant o (o) Determine the maximum speed of the object. f 22.6 N/m oscillates on a frictionless horizontal surface. The spring is compressed 4.0 cm and released from rest. cm/s (b) Determine the speed of the object when the spring is comp cm/s (c) Determine the speed of the object when the spring is stretched 1.5 cm/s (d) For what value of x does the speed equal one-half the maximum speed? My Notes Ask Your 9. -3 polnts SerCP8 13.P.022 An object moves uniformly around a circular path of radius 19.5 cm, making one complete revolution every 1.95 s (a) What is the translational speed of the object? m/s (b) What is the frequency of motion in hertz? Hz (c) What is the angular speed of the object? rad/sExplanation / Answer
Doing the first question and its four parts:
1/2 mv^ 2+ 1/2 kx^2 =1/2 kA^2
v^2 = k/m (A^2- x^2)
v= sqroot ( K/m { A^2-x^2})
a) for max veloccity , x= 0
V max=sqroot ( 22.6/0.35x 0.04^2) =0.321 m/s
b)v = sqroot ( 22.6/0,35 { 0.04^2 - 0.015^2}) =0.3 m/s apprx
c) same 0.3 m/s
d)0.321 /2 = sqroot ( 22.6/ 0.35{ 0.04^2- x^2})
0.1605= 8 sqroot ( 0.0016 0-x^2)
x=3.46 cm apprx
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.