Barbie Corporation produces an executive jet for which it currently manufactures
ID: 2622319 • Letter: B
Question
Barbie Corporation produces an executive jet for which it currently manufactures a fuel valve; the cost of the valve is indicated below:
Cost per Unit
Variable costs
Direct material
$960
Direct labor
600
Variable overhead
300
Fixed costs
Depreciation of equipment
500
Depreciation of building
250
Supervisory salaries
300
The company has an offer from China Valves to produce the part for $2,000 per unit and supply 1,000 valves (the number needed in the coming year). If the company accepts this offer and shuts down production of valves, production workers and supervisors will be reassigned to other areas. The equipment cannot be used elsewhere in the company, and it has no market value. However, the space occupied by the production of the valve can be used by another production group that is currently leasing space for $55,000 per year.
What is the incremental savings of buying the valves?
Cost per Unit
Variable costs
Direct material
$960
Direct labor
600
Variable overhead
300
Fixed costs
Depreciation of equipment
500
Depreciation of building
250
Supervisory salaries
300
Explanation / Answer
Hi,
Please find the detailed answer as follows:
Avoidable Cost Per Unit = 900 (Direct Material) + 600 (Direct Labor) + 300 (Variable Overhead) + 300 (Fixed Overhead - Supervisor Salaries) = 2100
Total Avoidable Cost = 1000*Avoidable Cost Per Unit = 1000*2100 = 2100000
Total Cost of Purchasing from Outside = 1000*Purchase Price Per Unit = 1000*2000 = 2000000
Total Savings = Total Avoidable Cost - Total Cost of Purchasing from Outside = 2100000 - 2000000 = $100000
Answer is $100000.
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.