Barbicon Manufacturing Company uses a predetermined manufacturing overhead rate
ID: 2468665 • Letter: B
Question
Barbicon Manufacturing Company uses a predetermined manufacturing overhead rate based on a percentage of direct labor cost. At the beginning of 2012, they formulated a rate of 20% times the direct labor cost. In June, 2012, Barbicon completed job number 13C. Job stats are as follows: Direct materials cost $6,220 Direct labor cost $900 direct labor hours 32 hours Units of product produced: 250 kilos How much was the cost per unit (cost per kilo) of finished product? (Please round to the nearest cent.)Explanation / Answer
$29.2
Unit cost = total unit cost / unit produced
Total cost = (Material cost + labour cost + overhead cost)
=$6220 + $900 + (20% * $900)
= ($6220 + 900 + 180)
= $7300
Unit cost = $7300/ 250 kilo
=$29.2 per kilo
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.