Steele Pipe Co. has 13,800,000 shares of stock outstanding, currently selling at
ID: 2621415 • Letter: S
Question
Steele Pipe Co. has 13,800,000 shares of stock outstanding, currently selling at $62 per share. If an unfriendly outside group acquired 15 percent of the shares, existing stockholders will be able to buy new shares at 20 percent below the currently existing stock price.
How many shares must the unfriendly outside group acquire for the poison pill to go into effect?
What will be the new purchase price for the existing stockholders? (Round your answer to 2 decimal places. Omit the "$" sign in your response.)
How many shares must the unfriendly outside group acquire for the poison pill to go into effect?
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Part A = 1380000*15% = 207000
Part B = 62 - 20%*62 = 49.60
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.