Using the capitalized cash flow method (CCM), calculate the fair market value of
ID: 2620649 • Letter: U
Question
Using the capitalized cash flow method (CCM), calculate the fair market value of 100 percent of the equity of a hypothetical company, given the following information:
· Current year’s reported free cash flow to equity = $1,400,000
· Current year’s normalized free cash flow to equity = $1,800,000
· Long-term interest-bearing debt = $2,000,000
· Weighted average cost of capital = 15 percent
· Equity discount rate = 18 percent
· Long-term growth rate of FCFE = 5.5 percent
Select one:
a. 14.19
b. 15.19
c. 16.19
d. 17.19
Explanation / Answer
Ans is B 15.19
Solution
The estimated value of equity equals the normalized free cash flow to equity estimate for next period divided by the capitalization rate for equity.
Free cash flow to equity =$1.8 million
Equity discount rate = 18%
Long term growth rate = 5.5%
The fair market value =[$1.8 million *(1+0.055)] / (0.18-0.055) = $1.899 million/0.125 = $15.19 million
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.