Suppose BearKat Enterprises is considering a project where they will make Espres
ID: 2619910 • Letter: S
Question
Suppose BearKat Enterprises is considering a project where they will make Espresso coffee makers. They can buy the equipment they need to make the coffee makers for $500,000 plus another $40,000 for training and installation. They will have to increase inventory by $50,000 however, accounts payable will increase $20,000. They think they can sell 7,000 coffee makers a year at a price of $65 each. The estimate variable costs at 40% of revenue. They follow a four yeas MACRS schedule for depreciation with the following depreciation rates:
Year 1: 33%
Year 2: 45%
Year 3: 15%
Year 4: 7%
They believe the equipment has a salvage value of $10,000. BearKat Enterprises has a tax rate of 34%.
What are the depreciation expenses in year 2?
Explanation / Answer
Cost of equipment = $500,000
Training and installation expenses = $40,000
Total cost of the equipment = 500,000 + 40,000
= $540,000
Depreciation rate in year 2 = 45%
Hence, depreciation expense in year 2 = 540,000 x 45%
= $243,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.