Dog Up! Franks is looking at a new sausage system with an installed cost of $530
ID: 2618427 • Letter: D
Question
Dog Up! Franks is looking at a new sausage system with an installed cost of $530,000. This cost will be depreciated straight-line to zero over the project's five-year life, at the end of which the sausage system can be scrapped for $80,000. The sausage system will save the firm $210,000 per year in pretax operating costs, and the system requires an initial investment in net working capital of $39,000. If the tax rate is 35 percent and the discount rate is 9 percent, what is the NPV of this project? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) NPVExplanation / Answer
Annual depreciation=(Cost-Salvage value)/USeful life
=(530000-0)/5=$106000/year
Hence annual operating cash flow=Pretax operating cost savings*(1-tax rate)+Tax savings on Annual depreciation
=$210000(1-0.35)+0.35*106000
=$173600
Inflow at the end of 5th year net of tax=$80000*(1-tax rate)
=$80000(1-0.35)=$52000
Initial cost=$(530000+$39000)=$569000
Present value of inflows=cash inflow*Present value of discounting factor(rate%,time period)
=$173600/1.09+173600/1.09^2+173600/1.09^3+173600/1.09^4+173600/1.09^5+52000/1.09^5+$39000/1.09^5
[NOTE:Working capital would be released at the end of the 5th year]
=$734,387.2155
NPV=Present value of inflows-Present value of outflows
=$734,387.2155-$$569000
=$165387.22(Approx).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.