EXPECTED RETURNS Stocks A and B have the following probability distributions of
ID: 2618074 • Letter: E
Question
EXPECTED RETURNS
Stocks A and B have the following probability distributions of expected future returns:
Calculate the expected rate of return, rB, for Stock B (rA = 13.80%.) Do not round intermediate calculations. Round your answer to two decimal places.
%
Calculate the standard deviation of expected returns, ?A, for Stock A (?B = 21.72%.) Do not round intermediate calculations. Round your answer to two decimal places.
%
Now calculate the coefficient of variation for Stock B. Round your answer to two decimal places.
Probability A B 0.1 (5%) (27%) 0.2 4 0 0.3 11 19 0.2 18 29 0.2 33 48Explanation / Answer
1.Expected return for B=Respective return*Respective probability
=(0.1*-27)+(0.2*0)+(0.3*19)+(0.2*29)+(0.2*48)=18.4%
2.
Standard deviation=[Total probability*(return-mean)^2/Total probability]^(1/2)
=11.58%(Approx)
3.Coefficient of variation=Standard deviation/Mean
=(21.72/18.4)=1.18(Approx).
probability Return probability*(return-mean)^2 0.1 -5 0.1*(-5-13.8)^2=35.344 0.2 4 0.2*(4-13.8)^2=19.208 0.3 11 0.3*(11-13.8)^2=2.352 0.2 18 0.2*(18-13.8)^2=3.528 0.2 33 0.2*(33-13.8)^2=73.728 Total=134.16%Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.