C. D. Rom has just given an insurance company $39,500. In return, he will receiv
ID: 2616564 • Letter: C
Question
C. D. Rom has just given an insurance company $39,500. In return, he will receive an annuity of $5,200 for 20 years.
At what rate of return must the insurance company invest this $39,500 in order to make the annual payments? Use Appendix D for an approximate answer, but calculate your final answer using the financial calculator method. (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places.)
C. D. Rom has just given an insurance company $39,500. In return, he will receive an annuity of $5,200 for 20 years.
Explanation / Answer
Present Value of Annuity = Periodic Payment x ((1-((1+r)^(-n)))/r)
Here Present Value of Annuity = $39500
Periodic Payment = $5200
n = 20 Years
THus we have
Present Value of Annuity = Periodic Payment x ((1-((1+r)^(-n)))/r)
$39500 = $5200 x ((1-((1+r)^(-20)))/r)
r = 11.73%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.