Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Sherwin Williams will receive $19,850 a year for the next 16 years as a result o

ID: 2616559 • Letter: S

Question

Sherwin Williams will receive $19,850 a year for the next 16 years as a result of a picture he has painted. Use Appendix D for an approximate answer, but calculate your final answer using the formula and financial calculator methods.

What is the present value of these payments if the discount rate is 7 percent? (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places.)

a.

What is the present value of these payments if the discount rate is 7 percent? (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places.)

Explanation / Answer

Present value of annuity = annuity * [ 1 - 1 / ( 1 + R)n]] / r

Present value of annuity = 19,850 * [ 1 - 1 / ( 1 + 0.07)16]] / 0.07

Present value of annuity = 19,850 * 9.446649

Present value of annuity = $187,515.97

You can also get this using a financial calculator

Keys to use: PMT = 19,850, N = 16, I/Y = 7, CPT PV

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote