Sheridan Company sells product 2005WSC for $65 per unit. The cost of one unit of
ID: 2541957 • Letter: S
Question
Sheridan Company sells product 2005WSC for $65 per unit. The cost of one unit of 2005WSC is $62, and the replacement cost is $61. The estimated cost to dispose of a unit is $6, and the normal profit is 40%. At what amount per unit should product 2005WSC be reported, applying lower-of-cost-or-market?
$59.
Cullumber Company sells product 1976NLC for $26 per unit. The cost of one unit of 1976NLC is $25, and the replacement cost is $24. The estimated cost to dispose of a unit is $4, and the normal profit is 35%. At what amount per unit should product 1976NLC be reported, applying lower-of-cost-or-market?
Explanation / Answer
Answer:-
a. Sheridan Company sells product 2005WSC for $65 per unit. The cost of one unit of 2005WSC is $62, and the replacement cost is $61. The estimated cost to dispose of a unit is $6, and the normal profit is 40%. At what amount per unit should product 2005WSC be reported, applying lower-of-cost-or-market?
Ans:-$ 59
Calculation:-
Cost is= $62
NRV= $65-$6=$59
RC=$61
Therefore LCM=$59
b. Cullumber Company sells product 1976NLC for $26 per unit. The cost of one unit of 1976NLC is $25, and the replacement cost is $24. The estimated cost to dispose of a unit is $4, and the normal profit is 35%. At what amount per unit should product 1976NLC be reported, applying lower-of-cost-or-market?
Answer:- $22
Calculation:-
Cost is= $25
NRV= $26-$4=$22
RC=$24
Therefore LCM=$22
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.