Suppose you buy a stock (which pays no dividends) for $65 and buy a $60-strike p
ID: 2616107 • Letter: S
Question
Suppose you buy a stock (which pays no dividends) for $65 and buy a $60-strike put for $4.36. Assuming the effective annual interest rate is 7%, what is the profit on your position if the stock is worth $72.80 when the option expires?
$3.44
$–1.42
$0.00
$–14.22
$–1.22
$3.44
Suppose you buy a stock (which pays no dividends) for $65 and buy a $60-strike put for $4.36. Assuming the effective annual interest rate is 7%, what is the profit on your position if the stock is worth $72.80 when the option expires?
Selected Answer: e.$3.44
Answers: a.$–1.42
b.$0.00
c.$–14.22
d.$–1.22
e.$3.44
Explanation / Answer
we assume that we dont have money, we have to borrow.
so if we buy stock worth $65 today and we also buy put option by paying a premium of $4.36,
total investment required today = $65 + $4.36 = $69.36
so we will borrow $69.36 @7%
we have to pay with interest amount = $69.36*(1+0.07) = $74.22
now on expiry, the price of stock is $72.80,
so we will sell stock at $72.80 but put option will be worthless
so net profit = $72.80 - $74.22 = -1.42 answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.