Suppose you bought a bond with a coupon rate of 7.3 percent one year ago for $89
ID: 2768337 • Letter: S
Question
Suppose you bought a bond with a coupon rate of 7.3 percent one year ago for $896. The bond sells for $924 today. Required: (a) Assuming a $1,000 face value, what was your total dollar return on this investment over the past year? Total dollar return $ (b) What was your total nominal rate of return on this investment over the past year? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).) Total nominal rate of return % (c) If the inflation rate last year was 4.3 percent, what was your total real rate of return on this investment? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).) Total real rate of return %
Explanation / Answer
Part a)
Coupon = 1000 x7.30%
= 73
Total dollar return = coupon + price change
= 73 + 924 -896
= 101
Part b)
Nominal return = total dollar return/ beginning price
= 101/ 896
= 11.27%
Part c)
Real return = (NR- IR)/(1+IR)
= (0.1127 -0.043)/(1+0.043)
= 6.68%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.