A project will produce an operating cash flow of $385,000 a year for three years
ID: 2615341 • Letter: A
Question
A project will produce an operating cash flow of $385,000 a year for three years. The initial cash outlay for equipment will be $850,000. The net aftertax salvage value of $50,000 will be received at the end of the project. The project requires $72,000 of net working capital up front that will be fully recovered. What is the net present value of the project if the required rate of return is 14 percent?
$45,915.26
$51,208.72
$59,612.87
$54,174.86
$47,320.15
$45,915.26
$51,208.72
$59,612.87
$54,174.86
$47,320.15
Explanation / Answer
Net Present Value [NPV] of the Project = $54,174.86
Calculations
Net Present Value [NPV] = Present value of total cash inflows – Initial Investment
Present value of total cash inflows = Present value of operating cash flows + Present value of salvage value + Present Value of Working capital released
= $385,000 [PVIFA 14%, 3 Years] + $50,000[PVIF 145, 3 Year] + $72,000[PVIF 14%,3Year]
= [$385,000 x 2.32163] + [$50,000 x 0.67497] + [$72,000 x 0.67497]
= $89,3828.33 + 33,748.58 + 48,597.95
= $976,174.86
Initial Investment = Equipment cost + Working Capital
= $850,000 + 72,000
= $922,000
Net Present Value [NPV] = Present value of total cash inflows – Initial Investment
= $976,174.86 – 922,000
= $54,174.86
“ Hence, The answer is $54,174.86 “
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.