A project that provides annual cash flows of $16,900 for eight years costs $75,0
ID: 2796453 • Letter: A
Question
A project that provides annual cash flows of $16,900 for eight years costs $75,000 today. What is the NPV for the project if the required return is 7 percent? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) NPV $ At a required return of 7 percent, should the firm accept this project? Accept Reject What is the NPV for the project if the required return is 19 percent? (Negative amount should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) NPV $ At a required return of 19 percent, should the firm accept this project? Accept Reject At what discount rate would you be indifferent between accepting the project and rejecting it? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Discount rate %
A project that provides annual cash flows of $16,900 for eight years costs $75,000 today. What is the NPV for the project if the required return is 7 percent? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) NPV At a required return of 7 percent, should the firm accept this project? Accept Reject What is the NPV for the project if the required return is 19 percent? (Negative amount should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) NPV At a required return of 19 percent, should the firm accept this project? Accept Reject At what discount rate would you be indifferent between accepting the project and rejecting it? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Discount rateExplanation / Answer
CF0 = -75,000
CF1 = 16,900
CF2 = 16,900
CF3 = 16,900
CF4 = 16,900
CF5 = 16,900
CF6 = 16,900
CF7 = 16,900
CF8 = 16,900
Discount Rate = 7%
NPV = -75,000 + 16,900/ (1.07)1 + 16,900/ (1.07)2 + ..............+ 16,900/ (1.07)8
NPV = 25,914.94
As NPV is positive we will accept the project
Part B
Discount rate = 19%
CF0 = -75,000
CF1 = 16,900
CF2 = 16,900
CF3 = 16,900
CF4 = 16,900
CF5 = 16,900
CF6 = 16,900
CF7 = 16,900
CF8 = 16,900
NPV = -75,000 + 16,900/ (1.19)1 + 16,900/ (1.19)2 + ..............+ 16,900/ (1.19)8
NPV = -8,171.22
Part C
To calculate the indifferent rate, we neet to find rate at which NPV is 0, which would be known as IRR
CF0 = -75,000
CF1 = 16,900
CF2 = 16,900
CF3 = 16,900
CF4 = 16,900
CF5 = 16,900
CF6 = 16,900
CF7 = 16,900
CF8 = 16,900
75,000 = 16,900/ (1 + r)1 + 16,900/ (1 + r)2 + ..............+ 16,900/ (1 + r)8
r = 15.34%
At 15.34%we are indifferent between accpeting or rejecting the project
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.