Question 5 Hansen Ltd uses the periodic inventory method and had the following i
ID: 2614354 • Letter: Q
Question
Question 5 Hansen Ltd uses the periodic inventory method and had the following inventory information available Units 15 60 30 45 150 Unit Cost $4.00 $4.40 $4.20 $4.80 Total Cost 1/1 Beginning Inventory 20/1 Purchase 25/7 Purchase 20/10 Purchase S 60 264 126 216 $666 A physical count of inventory on 31 December revealed that there were 50 units on hand Required: Answer the following independent questions and show computations supporting your answerS 1. Assume that the company uses the FIFO method. The value of the ending inventory at 31 2. Assume that the company uses the Average Cost method. The value of the ending 3. Assume that the company uses the LIFO method. The value of the ending inventory on 31 4. Assume that the company uses the FIFO method. The value of the cost of goods sold at 31 December is $ inventory on 31 December is $ December is $ December is $ (2 Marks]) (2 Mark) (2 Marks) (2 Marks)Explanation / Answer
Answer: 1) FIFO METHOD:
Value of Ending Inventory at December is $ 237
i.e. 45 Units @ $ 4.80 = $ 216
5 Units @ $ 4.20 = $ 21
----------------
Total Cost $ 237
-----------------
Answer: 2) AVERAGE COST METHOD:
Value of Ending Inventory at December is $ 222
i.e. 50 Units @ $ 4.44 = $ 222
-----------------
Total Cost $ 237
-----------------
Average Cost Per Unit = TOTAL COST / TOTAL NO OF UNITS
= $ 666 / 150
= $ 4.44 Per Unit
Answer: 3) LIFO METHOD:
Value of Ending Inventory at December is $ 214
i.e. 15 Units @ $ 4.00 = $ 60
35 Units @ $ 4.40 = $ 154
----------------
Total Cost $ 214
-----------------
Answer: 4) FIFO METHOD:
Cost of Goods Sold is $ 429
i.e. 15 Units @ $ 4.00 = $ 60
60 Units @ $ 4.40 = $ 264
25 Units @ $ 4.20 = $ 105
----------------
Total Cost $ 429
-----------------
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.