Question 5 As Section 27.5 discusses, sound waves diffract or bend around the ed
ID: 1403594 • Letter: Q
Question
Question 5 As Section 27.5 discusses, sound waves diffract or bend around the edges of a doorway. Larger wavelengths diffract more than smaller wavelengths. (a) The speed of sound is 343 m/s. With what speed would a 51.2 kg person have to move through a doorway to diffract to the same extent as a 104 Hz bass tone? (b) At the speed calculated in part (a), how long in years (365.25 days) would it take the person to move a distance of one meter? (a) Number Units (b) Number Units By accessing this Question Assistance, you will learn while you earn points based on the Point Potential Policy set by your instructor. Question Attempts: 0 of 3 used SAVE FOR LATER SUBMIT ANSWER copyright 2000-2015 by John Wiley & Sons, Inc. or related companies. All rights reserved.Explanation / Answer
As it is given that the wavelength of the two should be equal therefore
sound =person
sound =h/mpersonvperson
but sound =vsound/fsound
vsound/fsound =h/mpersonvperson
vperson =hfsound/mpersonvsound
vperson =(6.63*10-34)(104)/(51.2)(343) =3.926*10-36m/s
b)given x=1m
t =x/vperson =1/3.926*10-36 =2.5469*1035s
t=2.5469*1035/(365.25*24*3600)=8.0707*1027 years
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.