Your firm faces? a(n) 9% chance of a potential loss of $10 million next year. If
ID: 2613960 • Letter: Y
Question
Your firm faces? a(n) 9% chance of a potential loss of $10 million next year. If your firm implements new? policies, it can reduce the chance of the loss to 4%?, but these new policies have an upfront cost of $100,000. Suppose the beta of the loss is? 0, and the? risk-free interest rate is 5%.
d. Let D be the amount of the deductible. NPV of the new policies = –100,000 + 5%(D)/1.05. 0 = -100000+ 5%D/1.05 D = $2.1 million.
What is the actuarially fair price of an insurance policy with the deductible in part ?(d?)?? (Round to the nearest dollar).______________________________
Explanation / Answer
Deductible = $2.1 million.
Thus the insurance company can expect the firm to implement the new policies and so a 4% chance of loss is expected.
In case of loss the amount that will be paid by insurance = 10 million - 2.1 million = $7.9 million.
Premium = 4% of $7.9 million/1.05
= $300,952
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.