The firm you are CEO if has a current period cash flow of 2.1 million and pays n
ID: 2613633 • Letter: T
Question
The firm you are CEO if has a current period cash flow of 2.1 million and pays no dividend. The present value of the company’s future cash flows is $17.5 million. The company is entirely financed with equity and there are 500,000 shares outstanding. Assume the dividend tax rate is zero.
What is the share price of your firm?
Suppose you and the board announce a plan to pay out 50 percent of the current cash flows as a dividend to its shareholders. How can a shareholder, who owns 1000 shares, achieve a zero pay-out policy on their own?
Share price = $39.20, purchase 56.60 sharesExplanation / Answer
Answer:Share price = $39.20, purchase 56.60 shares
The current price is the current cash flow of the company plus the present value of the expected cash flows, divided by the number of shares outstanding. So, the current stock price is:
Stock price = ($2,100,000 + 17,500,000) / 500,000
Stock price = $39.2
b. He can invest the dividends into the stock.
Dividends that he gets =$2.1 million x 50% x 1,000/ 500,000= $2100
Expected share price after dividend =2.1+ 35 /1 =$37.1
Number of shares that Jeff needs to buy = 2100 /37.1 = 56.60
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.