Jimmy\'s Golf Company uses machine hours to determine its predetermined overhead
ID: 2599728 • Letter: J
Question
Jimmy's Golf Company uses machine hours to determine its predetermined overhead rates. At the beginning of the year, Jimmy's Cookies estimated its 2013 machine hours to be 10,000 hours and estimated its 2013 manufacturing overhead to be $1,500,000.
Actual 2013 machine hours were 11,000 hours and actual 2013 manufacturing overhead was $1,820,000.
At the end of the year, JGC, made an accounting entry to include the over applied or under applied overhead COGS. What impact did that entry have on JGC'S net operating income?
Reduce net operating by $200,000
Reduce net operating by $50,000
Reduce net operating by $170,000
Increase net operating by $170,000
Increase net operating by $50,000
Explanation / Answer
Predetermined overhead rate = 1500000/10000 = $150 Overhead applied = 11000*150= 1650000 Reduce net operating by $200,000(1850000-1650000)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.