Jiminy’s Cricket Farm issued a bond with 15 years to maturity and a semiannual c
ID: 2727076 • Letter: J
Question
Jiminy’s Cricket Farm issued a bond with 15 years to maturity and a semiannual coupon rate of 8 percent 3 years ago. The bond currently sells for 96 percent of its face value. The company’s tax rate is 35 percent. a. What is the pretax cost of debt? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Pretax cost of debt % b. What is the aftertax cost of debt? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Explanation / Answer
YTM will be the cost of debt before taxes for that we will use financial calculator
PV=-96%*1000=-960
N=12*2=24 PERIODS AS ONLY 12 YEARS LEFT
PMT=8%*1000/2=40
FV=1000 AS PAR VALUE OR FUTURE VALUES
CLICK CPT
PRESS 1/Y=4.2696%*2=8.5393% IS YTM
COST OF DEBT = 8.54%
AFTER TAX COST OF DEBT = 8.54%*0.65=5.55%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.