A new operating system for an existing machine is expected to cost $710,000 and
ID: 2599258 • Letter: A
Question
A new operating system for an existing machine is expected to cost $710,000 and have a useful life of six years. The system yields an incremental after-tax income of $175,000 each year after deducting its straight-line depreciation. The predicted salvage value of the system is $12,800.
A machine costs $450,000, has a $38,300 salvage value, is expected to last eight years, and will generate an after-tax income of $62,000 per year after straight-line depreciation.
Assume the company requires a 10% rate of return on its investments. Compute the net present value of each potential investment. (PV of $1, FV of $1, PVA of $1, and FVA of $1) (Use appropriate factor(s) from the tables provided.)
A new operating system for an existing machine is expected to cost $710,000 and have a useful life of six years. The system yields an incremental after-tax income of $175,000 each year after deducting its straight-line depreciation. The predicted salvage value of the system is $12,800. (Round your answers to the nearest whole dollar.)
2.
A machine costs $450,000, has a $38,300 salvage value, is expected to last eight years, and will generate an after-tax income of $62,000 per year after straight-line depreciation. (Round your answers to the nearest whole dollar.)
Can you please make it clear!
Thank You.
Explanation / Answer
Part 1 - Calculation of NPV (Net Present Value)
Note 1 - Calculation of Cash Inflow
Add : Depreciation (Non Cash item)
Depreciation = (Asset cost - Salvage value)/Useful Life
Here - Asset cost = $710000
Salvage Value = $12800
Useful life = 6 years
Depreciation = ($710000 - $12800)/6 = $116200
Note 2 - Calculation of Cumulative annuity
Cumulative Annuity = [1/1+r]n
Here, r = 10% or 0.1 & n = 6 years
Annuity = [1/1+0.1]6 = 4.355
NPV Calculation (Cash outflow - Present value of cash Inflow)
$291200
(Note 1)
Part 2 - Calculation of NPV (Net Present Value)
Step 1 - Calculation of cash Flow
NPV Calculation
$113462.5
5.335
[1/1.1]8
0.467
[1/1.1]8thyear
Particulars Amount Total Income after Depreciation $175000Add : Depreciation (Non Cash item)
Depreciation = (Asset cost - Salvage value)/Useful Life
Here - Asset cost = $710000
Salvage Value = $12800
Useful life = 6 years
Depreciation = ($710000 - $12800)/6 = $116200
$116200 Total Annual Cash Inflow $291200Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.