A new machine will cost $25,000. The machine is expected to last 4 years and hav
ID: 1092570 • Letter: A
Question
A new machine will cost $25,000. The machine is expected to last 4 years and have no salvage value. If the interest rate is 10%, what is the expected value of the present worth for this purchase?
Interest Factor Calculator
A new machine will cost $25,000. The machine is expected to last 4 years and have no salvage value. If the interest rate is 10%, what is the expected value of the present worth for this purchase?
p 0.2 0.4 0.4 Annual savings $7000 $8500 $9500Interest Factor Calculator
$2261 $6050 -$43 $3343Explanation / Answer
Expected value of the annual saving = .2*7000+.4*8500+.4*9500 = $8600
PV = -25000+8600*PVIFA(10%,4) where PVIFA is present value interest annuity factor
PV = -25000+8600*3.1699 = $2261 (option A)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.