Moving to another question will save this response 14 of 2 The owners have $7 ra
ID: 2598738 • Letter: M
Question
Moving to another question will save this response 14 of 2 The owners have $7 rate is 34%. Calculate the following: invested n an 80-room motel and the owners want an after tax return on their investment of 10%. Occupancy is expected to be 75%inthe c) Income tax:$ a) Return on investment (AT): $78,800 b) Operation income: 119.394 a) Return on investment uAn $78,000 b) Operation income: $118,182 Income tax: $40,182 a) Return on investment (AT): $78,080 bi Operation income S118,303 c) Income tax: $40,223Explanation / Answer
a) Return on Investment after tax = $780,000 x 10%
......................................................= $78,000
c) Income tax = [$78,000 / (1 - 0.34)] x 34%
.......................= $40,182
b) Operating Income = Return on Investment after tax + Income tax
..................................= $78,000 + $40,182
...................................= $118,182
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.