The Quiqqley Company is started in Year One and buys 400 pieces of inventory for
ID: 2598495 • Letter: T
Question
The Quiqqley Company is started in Year One and buys 400 pieces of inventory for $4 each on June 1. The company sells 300 of these units on September 1 for $20 each. The company buys another 400 units for $7 each on November 1 and finishes Year One with 500 units in stock. In Year Two, on February 1, the company sells 300 units for $20 each. On July 1, Year Two, the company buys 200 more units for $9 each. On August 1, Year Two, the company sells 100 units for $25 each. Finally, on December 1, Year Two, the company buys another 100 units for $10 each. a. Assume the company uses a perpetual FIFO system. What is the cost of goods sold figure to be reported for Year Two? b. Assume the company uses a perpetual LIFO system. What is the cost of goods sold figure to be reported for Year Two?
Explanation / Answer
a. Perpetual FIFO system
Cost of goods sold figure to be reported for Year Two = $2500
b. Perpetual LIFO system
Cost of goods sold figure to be reported for Year Two = $3000
Date Purchases Sales Balance Year 1 June 1 400 x $4 = $1600 Sep 1 300 x $4 = $1200 100 x $4 = 400 Nov 1 400 x $7 = $2800 100 x $4 = 400 400 x $7 = 2800 $2800 $1200 $3200 Year 2 Feb 1 100 x $4 = $400 200 x $7 = $1400 200 x $7 = $1400 Jul 1 200 x $9 = $1800 200 x $7 = $1400 200 x $9 = $1800 Aug 1 100 x $7 = $700 100 x $7 = $700 200 x $9 = $1800 Dec 1 100 x $10 = $1000 100 x $7 = $700 200 x $9 = $1800 100 x $10 = $1000 $2800 $2500 $3500Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.