Problem #3 Brihon Corporation produces and sells a single product. Data concerni
ID: 2598166 • Letter: P
Question
Problem #3
Brihon Corporation produces and sells a single product. Data concerning that product appear below:
Selling price per unit
$
230.00
Variable expense per unit
$
103.50
Fixed expense per month
$
518,650
Required:
a. Assume the company's monthly target profit is $12,650. Determine the unit sales to attain that target profit.
b. Assume the company's monthly target profit is $63,250. Determine the dollar sales to attain that target profit.
Selling price per unit
$
230.00
Variable expense per unit
$
103.50
Fixed expense per month
$
518,650
Explanation / Answer
Contribution margin=Sales-Variable costs
=(230-103.5)=126.5
1.Target Contribution margin=Fixed costs+Target profits
=(518650+12650)=$531300
Hence unit sales=(531300/126.5)=4200 units
2.Target Contribution margin=(518650+63250)=$581900
Hence unit sales=(581900/126.5)=4600 units
=(4600*230)=$1,058,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.