Problem #2 Unlimited Ltd. began the process of self-constructing an office build
ID: 2526165 • Letter: P
Question
Problem #2 Unlimited Ltd. began the process of self-constructing an office building in 2017 In order to provide for partial financing of the total construction cost, the company issued a 15-month $400,000, 12% note, dated January 1, 2017, Also on Jan. 1, 2017 Unlimited paid Magnum Construction Corp. $500,000 as the first installment for the overall building contract which called for the following additional payments made on a a timely basis $ 900,000 $1,000,000 1-Jun-17 1-Oct-17 In addition to the construction note, Unlimited had the following other debt outstanding Due 15-Jun-34 30-Sep-21 Amount Outstandin $ 4,500,000 $ 500,000 Interest Rate 5% 10% Bonds Notes Instructions a Calculate the weighted average accumulated expenditures for 2017 b Calculate the weighted average interest rate for non-specific borrowings c Calculate the "avoidable interest" for 2017 d Calculate the actual interest for 2017 e Calculate the capitalized interest for 2017 Intermediate Accounting Take Home Exam Problem #2 8 Points Cancel DoneExplanation / Answer
Question a
The weighted expenditures incurred by the Company are as follows:
i. 1st installment to Construction Corp. = $500,000 X 12/12 = $500,000
ii. 2nd installment to Construction Corp. = 900,000 X 7/12 = 525,000
iii. 3rd installment to Construction Corp. = 1,000,000 X 3/12 = 300,000
Weighted average actual expenditure = $1,325,000
Question b
The 12% notes issued for the construction are considered specific borrowings as it is meant for the construction.
Hence the other Bonds and notes are non-specific.
The weighted average interest rate for these are:
(($4,500,000 X *8%) + ($500,000 X 10%))/$5,000,000 = 8.2%
Question c
In order to compute the avoidable interest rate we would use the following:
a. on $400,000 we apply 12% interest rate = 48,000
b. on ($1,325,000-400,000) we apply 8.2% = $75,850
Total Avoidable Interest = 48,000 + 75850 = $123,850
Question d
Actual Interest is
$40000 X 12% + $4,500,000 X 8% + $500,000 X 10% = $458,000
Question e
Capitalized interest is the lower of actual and avoidable interest. Hence the interest ot be Cpaitalised is
$123,850
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.