During 2018, a company sells 490 units of inventory for $90 each. The company ha
ID: 2597849 • Letter: D
Question
During 2018, a company sells 490 units of inventory for $90 each. The company has the following inventory purchase transactions for 2018 Number of Unit Tota Jan. 1 Beginning inventory May5 Purchase Nov. 3 Furehase 5 5.538 20,610 14.742 70 281 182 514 40.890 Calculate cost of goods amount.) sold and ending inventory for 2018 assuming the company uses weighted-average cost with a periodic inventory system. (Round weighted-average unit cost to 4 decimal placcs. Round your final answers to the ncarest dollar Cost of goods sold Ending inventoryExplanation / Answer
Answer:- 1)-Ending inventory = $1910
2)-Cost of goods sold = $38989
Explanation:-
Weighted average cost per unit = Total cost/Total units
= $40899/514 units = $79.5700 per unit
Ending inventory = Total units – Sold units
=514 units – 490 units
= 24 units
1)-Ending inventory in $ = Ending inventory* Weighted average cost per unit
=24 units*$79.5700 per unit
= $1910
2)-Cost of goods sold $ = Sold units* Weighted average cost per unit
= 490 units*$79.5700 per unit
= $38989
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.