During 2017, Fresh Express Company sold 2,480 units of its product on September
ID: 2406135 • Letter: D
Question
During 2017, Fresh Express Company sold 2,480 units of its product on September 20 and 2,900 units on December 22, all at a price of $88 per unit. Incurring operating expenses of $16 per unit sold, it began the year with and made successive purchases of the product as follows:
Required:
Prepare a comparative income statement for the company, showing in adjacent columns the profits earned from the sale of the product, assuming the company uses a perpetual inventory system and prices its ending inventory on the basis of (a) FIFO and (b) Moving weighted average: (Round "Cost per unit" to 2 decimal places. Round your intermediate calculations and final answers to 2 decimal places.)
Please calcualte the required fields.
January 1 beginning inventory 580 units S 33 per unit Purchases February 20 May 16 December 11 ,480 units $ 35 per unit 680 units $39 per unit 3,280 units $40 per unit Total 6,020 unitsExplanation / Answer
As per the weighted average cost............
Weighted average cost per unit of sale of 20 September =
((580*33)+(1480*35)+(680*39))/(580+1480+680)
= 35.57 per unit
No. Of units on 20 September after sale = 2740-2480 = 260 units
Weighted average cost of sale of 22 December =
((260*35.57)+(3280*40))/(260+3280)
= 39.68 per unit
Total weighted average cost = (2480*35.57)+(2900*39.68)
= 203286
Cost of goods sold = 203286
Gross profit = 270154
Profit = 184074
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.