Section C: Three optional problems - answer any TWO problems from this section (
ID: 2595936 • Letter: S
Question
Section C: Three optional problems - answer any TWO problems from this section (2 x 28 pts each- 56 pts). Problem #1 (28 points) During 2015, Heady Company (HC) reported operating income of $30,000,000 on operating assets of the company's Speaker Division (SD) reported income cf $6,000,000 on operating assets of $30,000,000. Heady has offered the SD division $7,500,000 of additional operating assets to invest in new projects. The m generate additional income of $1,200,000 from these new assets. Heady Company has a desired/target return on investment (ROI) of 12 percent. Required: a. Provide ROI calculations for each of the following: i. The Heady company ii. The SD Division anager of the SD's division thinks she could ii. The additional investment opportunity b. Provide residual income (RI) calculations for each of the following: i. The Heady company ii. The SD Division ii. The additional investment opportunity c. Use supporting calculations to explain whether the SD division's manager would decide to undertake the additional investment opportunity assuming that:: i. She is paid a bonus based upon her division's total ROI. ii. She is paid a bonus based upon her division's total RI
Explanation / Answer
Solution:
Requirement a – ROI calculation : Operating income / Average Total Assets *100
Heady Company = 30,000,000/200,000,000*100 = 15%
SD Division = 6,000,000/30,000,000*100 = 20%
Additional investment opportunity = 1200000/7500000*100 = 16%
Requirement b – Residual income = Invested capital * (ROI – WACC)
Heady Company = 200,000,000 * (15% - 12%) =$6,000,000
SD Division = 30,000,000 * (20% - 12%) = $2,400,000
Additional investment opportunity = 7,500,000 (16% - 12%) = $300,000
Requirement c –
Revised operating income for SD division if additional investment opportunity is undertaken:
= 6,000,000 + 1,200,000 = $7,200,000
Revised average total assets = 30,000,000 + 7,500,000 = $37,500,000
Consolidated ROI for SD division = 72,00,000 / 37,500,000*100 = 19.20%
Consolidated RI = 37,500,000 * (19.20% - 12%) = $2,700,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.