A corporation issues $88,000, 8%, 5-year bonds on January 1, for $91,960. Intere
ID: 2594490 • Letter: A
Question
A corporation issues $88,000, 8%, 5-year bonds on January 1, for $91,960. Interest is paid semiannually on January 1 and July 1. If the corporation uses the straight-line method of amortization of bond premium, determine the amount of bond interest expense to be recognized on July 1. A corporation issues $88,000, 8%, 5-year bonds on January 1, for $91,960. Interest is paid semiannually on January 1 and July 1. If the corporation uses the straight-line method of amortization of bond premium, determine the amount of bond interest expense to be recognized on July 1.Explanation / Answer
Premium on Bond Payable = Issue price of bond - Par value of bond = $91960 - $88000 = $3960 Bond premium amortization per semi annual period (using straight line method) = Bond premium / No.of semi annual periods = $3960 / 10 = $396 Bond Interest Expense to be recognised on July 1 = Semi annual coupon payment - Bond premium amortization Bond Interest Expense to be recognised on July 1 = ($88000*4%) - $396 = $3124
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.