An investor purchased 150 shares of stock at $15.80 per share. The investor hold
ID: 2594272 • Letter: A
Question
An investor purchased 150 shares of stock at $15.80 per share. The investor holds the stock for 39 weeks and then sells the stock for $19.25 per share. Use the commission schedule to find the annual rate of interest earned.
Cost: 150 * 15.80= $2,370
Commission: $2,370 * 0.016= 37.92 + 25.00= $62.92
Total Investment: 2370 + 62.92= $2,432.92
Cost: 150 * 19.25 = $2,887.50
Commission: $2887.50 * 0.011 = 31.76 + 38 = 69.76
Total Return: 2887.50 - 69.76 = $2817.74
A=P(1+r)^t A= 2817.74 P= 2432.92 t= (39 weeks / 52 weeks)= 3/4
2817.74=2432.92(1+r)^3/4
Principal Commission Under $2500 $25 + 1.6% of principal $2500 - $7500 $38 + 1.1% of principal Over $7500 $105 + 0.5% of principalExplanation / Answer
Cost: 150 * 15.80= $2,370
Commission: $2,370 * 0.016= 37.92 + 25.00= $62.92
Total Investment: 2370 + 62.92= $2,432.92
Correctly done
Cost: 150 * 19.25 = $2,887.50
Commission: $2887.50 * 0.011 = 31.76 + 38 = 69.76
Total Return: 2887.50 - 69.76 = $2817.74
But the formula for the Annual interset earned, A=P(1+rt)
so A= 2817.74 P= 2432.92 t= (39 weeks / 52 weeks)= 3/4
2817.74=2432.92(1+r*3/4)
(1+r*3/4)=2817.74/2432.92
(1+r*3/4)=1.15817
r=(1.15817-1)*4/3,
r= .21089= 21.089%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.