An investor is considering the purchase of a residential rental property that ha
ID: 2650301 • Letter: A
Question
An investor is considering the purchase of a residential rental property that has an asking price of $400,000. The property has four rental units that are expected to rent for $1,200 each per month.
Operating expenses and vacancy allowances are expected to be 45% of gross income.
An 5% interest only mortgage loan is available for 5 years at 100% of the purchase price.
How much cash income will the investor receive each month of the first year after paying the monthly mortgage payment?
$2,640
$973
$1,361
$1,667
This is Finance real estate
A.$2,640
B.$973
C.$1,361
D.$1,667
Explanation / Answer
Option B, $973
Purchase Cost 400000 Revenue =1200*4 4800 Operating Expenses =45%*4800 2160 Monthly Mortgage Payment [(400000*5*.05)/5]/12 1667 =4800-2160-1667 =973Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.