Net Present Value A project has estimated annual net cash flows of $6,250 for th
ID: 2594189 • Letter: N
Question
Net Present Value
A project has estimated annual net cash flows of $6,250 for three years and is estimated to cost $30,000. Assume a minimum acceptable rate of return of 15%. Use the Present Value of an Annuity of $1 at Compound Interest table below.
Determine (1) the net present value of the project (if required, round to the nearest dollar) and (2) the present value index (rounded to two decimal places). If required, use the minus sign to indicate a negative net present value.
Present Value of an Annuity of $1 at Compound Interest Year 6% 10% 12% 15% 20% 1 0.943 0.909 0.893 0.870 0.833 2 1.833 1.736 1.690 1.626 1.528 3 2.673 2.487 2.402 2.283 2.106 4 3.465 3.170 3.037 2.855 2.589 5 4.212 3.791 3.605 3.352 2.991 6 4.917 4.355 4.111 3.784 3.326 7 5.582 4.868 4.564 4.160 3.605 8 6.210 5.335 4.968 4.487 3.837 9 6.802 5.759 5.328 4.772 4.031 10 7.360 6.145 5.650 5.019 4.192Explanation / Answer
Present value of inflows=$6250*Present value of annuity factor(15%,3)
=$6250*2.283
=$14268.75
1.NPV=Present value of inflows-Present value of outflows
=14268.75-30,000
=($15731)(Negative).
2.PI=Present value of inflows/Present value of outflows
=14268.75/30,000
=0.48(Approx).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.