Selected data from the Carmen Company at year end are presented below: Total ass
ID: 2594027 • Letter: S
Question
Selected data from the Carmen Company at year end are presented below: Total assets Average total assets Net income $2,000,000 2,200,000 250,000 1,300,000 1,000,000 275,000 10,000 Average common stockholders equity Net cash provided by operating activities Shares of common stock outstanding Required Calculate the profitability ratios that can be computed from the above information. Assume the company had no preferred stock or interest expense. Ro percentage values to one decimal place and dollar value to zero decimal place. (a) Ratio of sales to assets (b) Rate earned on total assets (c) Rate earned on common stockholders' equity (d) Earnings per share on common stock S( ) per shareExplanation / Answer
(a) Ratio of sales to assets = Sales revenue / Total assets
= $1,300,000/ $2,000,000 = 65.0%
(b) Rate earned on total assets = Annual net income / Average total assets
= $250,000 / $2,200,000 = 11.4%
(c) Rate earned on common stockholder's equity = Net Income / Average common stockholder's equity
= $250,000 / $1,000,000 = 25%
(d) Earning per share on common stock = Net Income / Share of common stock outstanding
= $250,000 / 10,000 = $25 per share
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.