Selected data from the Carmen Company at year\'s end are presented below: Total
ID: 2378236 • Letter: S
Question
Selected data from the Carmen Company at year's end are presented below:
Total Sales $2,000,000
Average total assets 2,200,000
Net income 250,000
Net Sales 1,300,000
Average common stockholders' equity 1,000,000
Net Cash provided by operation activities 275,000
Shares of common stock outstanding 10,000
what probability ratios can be drawn from this?
If you are to advise your client to invest in Carmen Company, what can you show him/her to demonstrate that the company is profitable or not profitable?
Explanation / Answer
= 250,000/1,300,000 = 19.23%
Return on assets = 250,000/2,200,000 = 11.36%
Return on equity =250,000/1,000,000= 25.00%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.