ACG 3102 Hybrid Fall 17 Test: Exam 2 Time F This Question: 1 pt 8 of 41 (10 comp
ID: 2593421 • Letter: A
Question
ACG 3102 Hybrid Fall 17 Test: Exam 2 Time F This Question: 1 pt 8 of 41 (10 complete) Maki Company has the following data available Units Sold Units Purchased 750 325 Unit Cost $30 32 Transaction Beginning Inventory Oct 1 Purchase Oct. 10 Sale Oct. 14 Purchase Oct 20 Sale Oct. 22 Purchase Oct 29 Sale 425 600 525 450 36 400 37 If Maki Company uses a perpetual FIFO inventory system, the cost of ending inventory on October 31 is OA. S14.800 OB. $13875 O C. $49 400 O D. $63,900 Click to select your answer Type here to search enovOExplanation / Answer
750 * 30 = 22,500
325 * 32 = 10,400
325 * 30 = 9,750
325 * 32 = 10,400
325 * 30 = 9,750
325 * 32 = 10,400
450 * 36 = 16,200
325 * 30 = 9,750
275 * 32 = 8,800
50 * 32 = 1,600
450 * 36 = 16,200
50 * 32 = 1,600
450 * 36 = 16,200
400 * 37 = 14,800
50 * 32 = 1,600
450 * 36 = 16,200
25 * 37 = 925
Cost of ending inventory on October 31 = 13,875
Date Transaction Units * Unit cost Ending inventory Beginning inventory 750 * 30 = 22,500 750 * 30 = 22,500 Oct. 1 Purchase 325 * 32 = 10,400750 * 30 = 22,500
325 * 32 = 10,400
Oct 10 Sale 425 * 30 = 12,750325 * 30 = 9,750
325 * 32 = 10,400
Oct. 14 Purchase 450 * 36 = 16,200325 * 30 = 9,750
325 * 32 = 10,400
450 * 36 = 16,200
Oct. 20 Sales325 * 30 = 9,750
275 * 32 = 8,800
50 * 32 = 1,600
450 * 36 = 16,200
Oct. 22 Purchase 400 * 37 = 14,80050 * 32 = 1,600
450 * 36 = 16,200
400 * 37 = 14,800
Oct. 29 Sale50 * 32 = 1,600
450 * 36 = 16,200
25 * 37 = 925
375 * 37 = 13,875Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.