The Boxer Manufacturing Company\'s property records revealed the following plant
ID: 2593177 • Letter: T
Question
The Boxer Manufacturing Company's property records revealed the following plant assets: information about its Accumulated Depreciation at the Machine No Beginning of Salvage Purchase Estimated Depreciation Life Method Value $5,000 $18,600 01/01/16 5 years Double declining Cost Date -06/01/1s i -4 years Straight-line $112,000$15,604 196,000 balance Required Calculate the depreciation expense for each machine for the year ended December 31, 20 Machine 1: Machine 2: (1) (2) Show the journal entry to record the depreciation expense for 2016 for machine #1. (3) Calculate the accumulated depreciation that would be shown on the balance sheet at Decembe 31, 2016 for Machine #1.Explanation / Answer
1)
Depreciation under straight line method
= (Cost – Salvage value) / Useful life
So, depreciation for 2016
= ($112,000 - $5,000) / 4
= $ 26,750
Depreciation under double declining balance method
Double declining depreciation rate
= 1 / (Useful life) x 2
= 1 / 5 x 2
= 0.40 or 40%
Depreciation for 2016
= Book value at the beginning of the year x Depreciation rate
= $196,000 x 40%
= $ 78,400
2)
Journal Entry for depreciation for machine 1
Depreciation expense $26,750
Accumulated depreciation $26,750
3)
Accumulated depreciation for machine 1
= Accumulated depreciation at the beginning of the year + Depreciation for the year
= $15,604 + $26,750
= $ 42,354
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.