Marsden manufactures a cat food product called Special Export. Marsden currently
ID: 2592183 • Letter: M
Question
Marsden manufactures a cat food product called Special Export. Marsden currently has 19,000 bags of Special Export on hand. The variable production costs per bag are $1.8 and total fixed costs are $19,000. The cat food can be sold as it is for $9.0 per bag or be processed further into Prime Cat Food and Feline Surprise at an additional $3,500 cost. The additional processing will yield 19,000 bags of Prime Cat Food and 5,250 bags of Feline Surprise, which can be sold for $8.0 and $6.0 per bag, respectively.
If Special Export is processed further into Prime Cat Food and Feline Surprise, the total gross profit would be:
$187,000
$183,500
$180,000
$145,800
$126,800
Marsden manufactures a cat food product called Special Export. Marsden currently has 19,000 bags of Special Export on hand. The variable production costs per bag are $1.8 and total fixed costs are $19,000. The cat food can be sold as it is for $9.0 per bag or be processed further into Prime Cat Food and Feline Surprise at an additional $3,500 cost. The additional processing will yield 19,000 bags of Prime Cat Food and 5,250 bags of Feline Surprise, which can be sold for $8.0 and $6.0 per bag, respectively.
Explanation / Answer
Total cost before processing
Variable costs = Total bags x Variable cost per bag
= 19,000 x $1.80
= $ 34,200
Fixed costs = $19,000
So, Total cost = $ 34,200 + $19,000
= $53,200
Total costs after processing
= Total costs before processing + Further processing costs
= $53,200 + $3,500
= $56,700
Total consideration after processing
= 19,000 @ $8 + 5,250 @ $6
= $152,000 + $31,500
= $183,500
So, Gross profit
= Total consideration after processing - Total costs after processing
= $183,500 - $56,700
= $126,800
So, option E is the correct option
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.