Brewer Company is considering purchasing a machine that would cost $387,430 and
ID: 2591745 • Letter: B
Question
Brewer Company is considering purchasing a machine that would cost $387,430 and have a useful life of 6 years. The machine would reduce cash operating costs by $90,100 per year. The machine would have a salvage value of $107,190 at the end of the project. (Ignore income taxes.)
Compute the simple rate of return for the machine.
Brewer Company is considering purchasing a machine that would cost $387,430 and have a useful life of 6 years. The machine would reduce cash operating costs by $90,100 per year. The machine would have a salvage value of $107,190 at the end of the project. (Ignore income taxes.)
a. Compute the payback period for the machine.b.
Compute the simple rate of return for the machine.
Explanation / Answer
a Payback period = 387430/90100= 4.3 b Depeciation expense = (387430-107190)/6= 46707 Simple rate of return=(90100-46707)/387430= 11.20%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.