Rogen Corporation manufactures a single product. The standard cost per unit of p
ID: 2590573 • Letter: R
Question
Rogen Corporation manufactures a single product. The standard cost per unit of product is shown below. Direct materials—1 pound plastic at $6 per pound $ 6.00 Direct labor—0.50 hours at $11.00 per hour 5.50 Variable manufacturing overhead 2.75 Fixed manufacturing overhead 2.25 Total standard cost per unit $16.50 The predetermined manufacturing overhead rate is $10 per direct labor hour ($5.00 ÷ 0.50). It was computed from a master manufacturing overhead budget based on normal production of 2,500 direct labor hours (5,000 units) for the month. The master budget showed total variable costs of $13,750 ($5.50 per hour) and total fixed overhead costs of $11,250 ($4.50 per hour). Actual costs for October in producing 3,000 units were as follows. Direct materials (3,100 pounds) $ 18,910 Direct labor (1,400 hours) 15,680 Variable overhead 10,498 Fixed overhead 6,302 Total manufacturing costs $51,390 The purchasing department buys the quantities of raw materials that are expected to be used in production each month. Raw materials inventories, therefore, can be ignored.
(a) Compute all of the materials and labor variances. (Round answers to 0 decimal places, e.g. 125.)
Total materials variance $
Materials price variance $
Materials quantity variance $
Total labor variance $
Labor price variance $
Labor quantity variance $
(b) Compute the total overhead variance.
Total overhead variance $
Explanation / Answer
(a) Computation of all of the materials and labor variances:
Total materials variance
Total Materials Variance = Standard Cost - Actual Cost
= (3,000 x 1X $6) - $18,910 = $910 Unfavorable
Materials price variance = (Standard Price - Actual Price ) x Actual quantity
= {$6.00 - ($18,910/3,100)} x 3,100 = $310 Unfavorable
Materials quantity variance = (Standard quantity - Actual Quantity) x Standard price
= {(3,000 x 1) - 3,100} x $6
= $600 Unfavorable
Total labor variance = Standard Cost - Actual Cost
= (3,000 x 0.50X $11) - $15,680 = $820 Favorable
Labor price variance = (Standard Price - Actual Price ) x Actual hours
= { $11 - ($15,680/1,400) x 1,400
= $280 Unfavorable
Labor quantity variance = (Standard Hours - Actual Hours) x Standard Rate
= {(3,000 x 0.50) - 1,400)} x $11
= $1,100 Favorable
(b) Computation of the total overhead variance:
Total overhead variance = Actual Overhead - Overhead Applied
= ($10,498 + $6,302) - (1,500 x $10*) = $1,800 Unfavorable
*($2.75 variable costs + $2.25 fixed overhead costs = $5.00/0/50 hour = $10.00)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.