Rogen Corporation manufactures a single product. The standard cost per unit of p
ID: 2590321 • Letter: R
Question
Rogen Corporation manufactures a single product. The standard cost per unit of product is shown below Direct materials-1 pound plastic at $7 per pound Direct labor-1.6 hours at $12 per hour Variable manufacturing overhead Fixed manufacturing overhead Total standard cost per unit $ 7 19.2 12 $42.2 The predetermined manufacturing overhead rate is $10 per direct labor hour ($16 ÷ 1.6). It was computed from a master manufacturing overhead budget based on normal production of 8,000 direct labor hours (5,000 units) for the month. The master budget showed total variable costs of $60,000 ($7.5 per hour) and total fixed overhead costs of $20,000 ($2.5 per hour), Actual costs for October in producing 4,800 units were as follows. S 36,720 92,500 59,700 21,000 $209,920 Direct materials (5,100 pounds) Direct labor (7,400 hours) Variable overhead Fixed overhead Total manufacturing costs The purchasing department buys the quantities of raw materials that are expected to be used in production each month. Raw materials inventories, therefore, can be ignored. Compute all of the materials and labor variances. (Round answers to 0 decimal places, e.g. 125.) Total materlals variance Materials price variance Materials quantity variance s Total labor variance Labor price variance Labor quantity varianceExplanation / Answer
Answer:
Total Material variance
3120 U
Material price variance
1020 U
Material Quantity variance
2100 U
Total Labor variance
340 U
Labor rate variance
3700 U
Labor Quantity variance
3360 F
Working notes for the above answer
Total Material variance
= (AQ*AP)- (SQ*SP)
=36720- (5000*7)
=36720-35000
=1720 U
______________________________
Material price variance
=Actual material cost - (AQ*SP)
=36720- (5100*7)
=36720-35700
=1020 U
_____________________
Material Quantity variance
= (AQ*SP)- (SQ*SP)
=(5100*7)- (5000*7)
=35700-3500
=700 U
_________________________
Total Labor variance
= (AH*AR)- (AH*SR)
=92500 - (4800*12*1.6)
=340 U
_______________________
Labor rate variance
= (AH*AR)- (AH*SR)
=92500- (7400*12)
=92500-88,800
=3700 U
___________________________
Labor Quantity variance
= (AH*SR)- (SH*SR)
=(7400*12) -(4800*1.6*12)
=3360 F
Total Material variance
3120 U
Material price variance
1020 U
Material Quantity variance
2100 U
Total Labor variance
340 U
Labor rate variance
3700 U
Labor Quantity variance
3360 F
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.