21. Prester Corporation has budgeted production for next year as follows Quarter
ID: 2589742 • Letter: 2
Question
21. Prester Corporation has budgeted production for next year as follows Quarter Firet Second Thirdl Fourth 0,000 70,000 80,000 90,000 Production in units Two pounds of material A are required for each unit produced. The company has a maintaining a stock of material A on hand at the end of each quarter equal to 25% of the net quarter's production needs for material A. A total of 30,000 pounds of material A are on hand to start the year. Budgeted purchases of material A for the second quarter would be of A. 140,000 pounds B. 135,000 pounds C. 145,000 pounds D. 180,000 poundsExplanation / Answer
ans) option (C) 145,000 pounds
Raw materials needed for production for second quarter = 70,000 X 2 = 140,000
Add: Desired closing stock for second quarter (80,000 X 2 X 25%) = 40,000
Less:Opening stock for second quarter = (70,000 X 2 X 25%) = (35000)
Purchases of material A for second quarter = 145000
Add: Desired closin
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.