Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Scare-2-B-U (S2BU) specializes in costumes for all occasions. The average price

ID: 2588749 • Letter: S

Question

Scare-2-B-U (S2BU) specializes in costumes for all occasions. The average price of each of its costumes is $300. For each occasion, S2BU receives a 20 percent deposit two months before the occasion, 40 percent the month before, and the remainder on the day the costume is delivered. Based on information at hand, managers at S2BU expect to make costumes for the following number of occasions during the coming months:


Required:

a. What are the expected revenues for S2BU for each month, April through September? Revenues are recorded in the month of the occasion.

b. What are the expected cash receipts for each month, April through July?

*********Don't worry the letter A. I already solve it . I really need help on the letter B, please. Thank You!*********************

April 55 May 30 June 15 July 40 August 45 September 100

Explanation / Answer

b)

Feb

March

April

May

June

July

August

September

Occasions

55

30

15

40

45

100

Average price

300

300

300

300

300

300

Total price

55*300 = 16500

30*300 =9000

15*300 = 4500

40*300 = 12000

45*300 = 13500

100*300 = 30000

20% Deposit

16500*20% = 3300

9000*20% = 1800

4500*20%=

900

12000*20% =

2400

13500*20% = 2700

30000*30% =9000

0

0

40% Deposit

16500*40%= 6600

9000*40% = 3600

4500*40% = 1800

12000*40% = 4800

13500*40% =5400

30000*40% = 12000

0

40% Deposit

16500*40%= 6600

9000*40% = 3600

4500*40% = 1800

12000*40% = 4800

13500*40% =5400

30000*30% =9000

Cash receipts

11100

7800

9300

19200

Feb

March

April

May

June

July

August

September

Occasions

55

30

15

40

45

100

Average price

300

300

300

300

300

300

Total price

55*300 = 16500

30*300 =9000

15*300 = 4500

40*300 = 12000

45*300 = 13500

100*300 = 30000

20% Deposit

16500*20% = 3300

9000*20% = 1800

4500*20%=

900

12000*20% =

2400

13500*20% = 2700

30000*30% =9000

0

0

40% Deposit

16500*40%= 6600

9000*40% = 3600

4500*40% = 1800

12000*40% = 4800

13500*40% =5400

30000*40% = 12000

0

40% Deposit

16500*40%= 6600

9000*40% = 3600

4500*40% = 1800

12000*40% = 4800

13500*40% =5400

30000*30% =9000

Cash receipts

11100

7800

9300

19200

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote