Pryce Company owns equipment that cost $68,600 when purchased on January 1, 2014
ID: 2588708 • Letter: P
Question
Pryce Company owns equipment that cost $68,600 when purchased on January 1, 2014. It has been depreciated using the straight-line method based on estimated salvage value of $6,000 and an estimated useful life of 5 years.
Prepare Pryce Company’s journal entries to record the sale of the equipment in these four independent situations. (Credit account titles are automatically indented when amount is entered. Do not indent manually. Round answers to 0 decimal places, e.g.125. If no entry is required, select "No Entry" for the account titles and enter 0 for the amounts.)
Explanation / Answer
Calculation of depreciatiom:
($68,600 - $6,000) / 5 = $12,520 depreciation per year
Accumulated Depreciation
January 1, 2017.
$12,520 x 3 = $37,560
May 1, 2017
$37,560 + ($12,520 x 4/12) = $41,733
October 1, 2017
$37,560 + ($12,520 x 9/12) = $46,950
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.