Provides a review of the concepts that are important in this problem Suppose the
ID: 1264828 • Letter: P
Question
Provides a review of the concepts that are important in this problem Suppose the skin temperature of a naked person is 34 Degree C when the person is standing inside a room whose temperature 17 Degree C. the skin area of the individual is 1.2 m^2 (a) Assuming the emissivity is 0.80, find the net loss of radiant from the body W (b)Determine the number of food Calories of energy (1 food Calorie = 4186) that is lost in one hour due to the net loss rate obtained in part (a) metabolic conversion of food into energy replaces this loss CaloriesExplanation / Answer
T = 34 + 273 = 307 k
Ts = 17+273 = 290 K
P = e*A*(T^4 - Ts^4)
p = 0.8*1.2*((307^4)-(290^4))
p = 1.737*10^9 W
+++++++
b) heat loss Q= P*t = 6.255*10^12 J
amount of food calorie = Q/4186 = 1.49*10^9 food calorie
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.