Magpie Corporation uses the total cost concept of product pricing. Below is cost
ID: 2587573 • Letter: M
Question
Magpie Corporation uses the total cost concept of product pricing. Below is cost information for the productionand sale of 60,000 units of its sole product. Magpie desires a profit equal to a 25% rate of return on invested assets of $700,000. Fixed factory overhead cost Fixed selling and administrative costs Variable direct materials cost per unit Variable direct labor cost per unit Variable factory overhead cost per unit Variable selling and administrative cost per unit $38,700 7,500 4.60 1.88 1.13 4.50 The unit selling price for the company's product is: a. $14.76 b. $15.80 c. $15.00 d. $13.82 The markup percentage on total cost for the company's product is: a. b. c. d. 1. 2 21.0% 22.7% 15.8% 24.0% 3. The dollar amount of desired profit from the production and sale of the company's product is a. $73,500 b. $96,000 c. $67,200 d. $175,000 The cost per unit for the production and sale of the company's product is: a. $12.88 b $12.11 c.. $13.50 d. $15 4.Explanation / Answer
1) The unit selling price for the company's product is
Solution: $15.80
Working: (12.88 * 0.227) + 12.88 = $15.8
2) The markup percentage on total cost for the company's product is
Solution: 22.7%
3) The dollar amount of desired profit from the production and sale of the company's product is:
Solution: $175,000
Working: 700,000 * 0.25 = $175,000
4) The cost per unit for the production and sale of the company's product is:
Solution: 12.88
Working: (4.6 + 1.88 + 1.13 + 4.5)= 12.11
12.11* 60,000 = 726,600
726,600 + 38,500 + 7,500 = 772,600
772,600 / 60,000 = 12.88
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.