Magpie Corporation uses the total cost concept of product pricing. Below is cost
ID: 2471547 • Letter: M
Question
Magpie Corporation uses the total cost concept of product pricing. Below is cost information for the production and sale of 60,000 units of its sole product. Magpie desires a profit equal to a 25% rate of return on invested assets of $700,000.
Fixed factory overhead cost
$38,700
Fixed selling and administrative costs
7,500
Variable direct materials cost per unit
4.60
Variable direct labor cost per unit
1.88
Variable factory overhead cost per unit
1.13
Variable selling and administrative cost per unit
4.50
The unit selling price for the company’s product is
Fixed factory overhead cost
$38,700
Fixed selling and administrative costs
7,500
Variable direct materials cost per unit
4.60
Variable direct labor cost per unit
1.88
Variable factory overhead cost per unit
1.13
Variable selling and administrative cost per unit
4.50
Explanation / Answer
Magpie desired profit = 25%*700,000 = $175,000
Variable cost = 4.60+1.88+1.13+4.50 = $12.11*60,000 = $726,600
Fixed cost = $46,200
Sales = Variable cost+fixed cost+profit = $947,800
The unit selling price for the company’s product is = Sales/ no. of units = $15.80
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.